Listing of Current Students

NUIN Students 2012-2013

 

Entry

Last Name

First Name

MSTP

Thesis Advisor(s)

2012

Brooker Sarah MSTP Kessler, J.

2012

Bush Nicholas   Rotating

2012

Chen Xinru   Rotating

2012

Cybulski Thaddeus MSTP Kording, K.

2012

Ellis James   Rotating

2012

Frank Dominic   Rotating

2012

Frederick Natalie   Rotating

2012

Giaser Joshua   Rotating

2012

Harmon Thomas   Rotating

2012

Huh Sung-Eun   Rotating

2012

Kovaleski Ryan   Rotating

2012

Lawlor Patrick MSTP Kording, K.

2012

Li Gang   Rotating

2012

Lin Carmen   Rotating

2012

O’Young Daniel   Rotating

2012

Ohm Daniel   Rotating

2012

Papalambros Penelope   Rotating

2012

Ryan Éanna   Rotating

2012

Shanahan Laura   Rotating

2012

Smith Andrew   Rotating

2012

Yang Ben   Rotating

2012

Zhong Wanting   Rotating

2011

Bao Xiaojun (Agnes)   Gottfried, J.

2011

Barchini Jad   Cang, JC

2011

Gao Ruoqi (Rocky) MSTP Penzes, P.

2011

Laboy Alycia   Rotating

2011

Levine Jared   Cang, JC

2011

Long Jason   Turek, F.

2011

Matsubara Jesse   DeWald, J., & Gordon, K.

2011

McIver Eileen   Bevan, M.

2011

Melendez Alexandria MSTP Surmeier, J.

2011

Owen Meriel   DeWald, J.

2011

Russell Theron (Ted)   Rotating

2011

Sengupta Ranit   Rotating

2011

Thaweerattanasinp Theeradej (Paclink)   Heckman, CJ

2011

Tunc-Ozcan Elif   Redei, E.

2011

Wu Yeechan   Raman, I.

2011

Yu Xiao-Wen   Disterhoft, J.

2010

Berger Sara   Apkarian, A.

2010

Bresee Chris   Hartmann, M.

2010

Chang Pei-Ching   Apkarian, A.

2010

Cheung Ivy   Zee, P.

2010

Eng Andrew G   Swanson, G.

2010

Galtieri Daniel   Surmeier, J.

2010

Gao Vance   Turek, F.

2010

Griffith Theanne   Swanson, G.

2010

Hegeman Daniel   Chan, S.

2010

Heuermann Robert MSTP Chetkovich, D.

2010

Kuo Su-Wei   Heckman, CJ

2010

Leech Kristan   Hornby, G., & Heckman, CJ

Entry Year

Last Name

First Name

 

Lab

2010

Marshall John   Contractor, A.

2010

Mendoza Karl   Elliott, J.

2010

Nouri Navid   Awatramani, R.

2010

Oh Sanders MSTP Kessler, J.

2010

Ozergin Hande   Breiter, H.

2010

Qu Lisa   Gottfried, J.

2010

Rangarajan Krsna   Dombeck, D.

2010

Remmers Christine   Penzes, P.

2010

Scheid Michael   Slutzky, M.

2010

Sun Xiaoxia   Morimoto, R.

2010

Tennekoon Michael   Booth, J.

2010

Turnowchyk Audrey   Raman, I.

2010

Valtierra Stephanie   Li, L.

2010

Weber Kenneth   Parrish, T.

2009

Antony James   Paller, K.

2009

Ashford Crystle   Martina, M.

2009

Capo-Lugo Carmen   Brown, D.

2009

Cole Andy   Mugnani, E.

2009

Estep Chad   Surmeier, J.

2009

Hattori Shoai   Disterhoft, J.

2009

Hernandez Vivian   Chan, S.

2009

Howard James   Gottfried, J.

2009

Lan Yiyun   DeWald, J.

2009

Lawrence Bradley   McLean, D., & MacIver, M.

2009

Leaderbrand Katherine   Radulovic, J.

2009

Lorenzen Sarah   Garcia-Anoveros, J.

2009

Mehta Neha   Wang, L., & Redei, E.

2009

Meyers Emily   Kessler, J.

2009

Mullens Christopher   Brown, D.

2009

Ortiz Janitza Montalvo   Dong, H.

2009

Parks Elle   Apkarian, A.

2009

Quattrocolo Giulia   Maccaferri, G.

2009

Schroeder Matthew   Wang, L., & Disterhoft, J

2009

Summa Keith MSTP Turek, F.

2009

Suter Eugenie MSTP Disterhoft, J.

2009

Tan Andrew   Dhahrer, Y.

2009

Wilson Jessica   MacKinnon, C.

2009

Zhao Xinyu   Cang, JC

2008

Bhalala Oneil MSTP Kessler, J.

2008

Blizinsky Katherine   Wang, L.

2008

Bond Allison   Kessler, J.

2008

Ciryam Prajwal* MSTP Morimoto, R.

2008

Cooper Garry   Silverman, R., & Surmeier, J.

2008

Huda Rafiq   Martina, M.

2008

Jackson Marisa MSTP Tourtellotte, W.

2008

Kim Jin-ah   Martina, M.

2008

Liang Jing Nong   Brown, D.

2008

Miller Derek   Rymer, Z.

2008

Mutso Amelia   Apkarian, A.

2008

Radzicki Daniel   Martina, M.

2008

Rafalovich Igor   Surmeier, J.

2008

Ruiz Torres Ricardo   Miller, L.

2008

Schulte Jessica MSTP Chenn, A.

Entry Year

Last Name

First Name

 

Lab

2008

Sebel Luke MSTP Surmeier, J.

2008

Sharma Sheena   Stinear, J., & Perreault, E.

2008

Suter Benjamin   Shepherd, G.

2008

Wang Wei-Chun   McLean, D.

2007

Bowman Nicholas   Gottfried, J.

2007

Cantu Jorge   Topczewski, J.

2007

Eagles Jeremy   MacKinnon, C.

2007

Flores Emma   Garcia-Anoveros, J.

2007

Graves Austin   Spruston, N.

2007

Guzman Yomayra   Radulovic, J.

2007

Hedrick Tristan   Waters, J.

2007

Hitt Brian MSTP Vassar, R.

2007

Hookway Caroline   Gelfand, V.

2007

McGee-Koch Lori   Zee, P.

2007

Pan Liuliu   Kessler, J.

2007

Perlmutter Sam   Makhsous, M., & DeWald, J.

2007

Rodgers Jane   Miller, S.

2007

Sarnaik Rashmi   Cang, JC

2007

Srikanth Maya MSTP Kessler, J.

2007

VanLeeuwen Jon-Eric   Penzes, P.

2007

Wang Bor-Shuen   Cang, JC

2007

Wu Keng Nei (Joanna)   Gottfried, J.

2007

Yasvoina Marina   Ozdinler, H.

2006

Anderegg Angela   Awatramani, R.

2006

Duan Lishu   Kessler, J.

2006

Freitag Caroline   Miller, R.

2006

Oby Emily   Miller, L.

2006

Owens Joseph   Turek, F.

2006

Quach David   Tourtellotte, W.

2006

Somasundaram Agila   Prakriya, M.

2006

Strait Dana   Kraus, N.

2006

Whiteus Christina   Grutzendler, J.

2006

Zhou Lili   Turek, F.

2004

Dryanovski Dilyan   Surmeier, J.

2004

McKay Bridget   Disterhoft, J.

2003

Nunez Felix   Disterhoft, J.